Публікація: Продуктивні способи творення термінів на позначення інфекційних захворювань ротової порожнини
Завантаження...
Дата
2021
Назва журналу
ISSN журналу
Назва тома
Видавництво
Анотація
Стаття присвячена вивченню творення термінів, які за своїми лексичними властивостями перебувають на перетині стоматологічної та інфекційної галузей. Особливу увагу зосереджено на структурному аспекті термінотворення, адже дослідження його специфіки допоможе окреслити як загальні закономірності, так і специфічні характеристики терміна, а також виявити основні механізми їх ґенези. Мета статті – аналіз продуктивних способів творення нових термінологічних одиниць на позначення інфекційних захворювань ротової порожнини. Об’єктом дослідження послугували терміни, які називають інфекційні хвороби, що передаються бактеріями, вірусами та грибками й мають прояви у ротовій порожнині, а отже, часто використовуються у стоматологічній практиці. Структурний аналіз уможливив виявити, що для лексичних одиниць на позначення інфекцій ротової порожнини характерними є морфологічний, синтаксичний і семантичний способи термінотворення. До найбільш ефективних морфологічних способів належать: афіксація (здебільшого на основі грецьких чи латинських мов, які сукупно з класичними коренями утворюють міжнародну мову, доступну та зрозумілу для тих, хто обізнаний в медицині), складання слів, основоскладання та абревіація (абревіація, акронімізація й усічення як специфічна форма абревіатури). Підкреслено, що, незважаючи на певні недоліки в тлумаченні медичних скорочень, такий спосіб виявився дуже зручним при конденсації та компресії
інформації. З часом абревіатури утворюють стійкі зв’язки між певним графічним знаком та концепцією, до якої він приєднаний. Поширеним явищем у медичній термінології є залучення числівників, що мають уточнювальну характеристику. На синтаксичному рівні, який уважають більш продуктивним з точки зору вужчого медичного позначення понять, найпоширенішим варіантом побудови термінів було поєднання прикметника та іменника. Семантичний метод термінотворення важливий як адаптація наявних слів без суттєвих змін. Нові слова зазнають певних семантичних трансформацій, а згодом набувають граматичних та лексичних характеристик. Метафоризація та метонімізація є процесами, характерними для семантичного способу ґенези термінів субмови «Стоматологія»
Опис
Ключові слова
термінологія, словотвір, інфекційні поняття, морфологія, синтаксис, семантика
Бібліографічний опис
Каратінцева К. П. Продуктивні способи творення термінів на позначення інфекційних захворювань ротової порожнини / Каратінцева К. П., Стегніцька Л. В. // Науковий вісник ДДПУ імені І. Франка. Серія: Філологічні науки (мовознавство). № 15, 2021. С. 57-61.