За технічних причин Електронний архів Харківського національного університету радіоелектроніки «ElAr КhNURE» працює тільки на перегляд. Про відновлення роботи у повному обсязі буде своєчасно повідомлено.
 

Публікація:
Регуляторний потенціал фіскальної системи України: зміст та особливості реалізації в умовах економічної нестабільності

Завантаження...
Зображення мініатюри

Дата

2023

Назва журналу

ISSN журналу

Назва тома

Видавництво

Дослідницькі проекти

Організаційні підрозділи

Видання журналу

Анотація

Актуальність теми обумовлена потребою дослідження механізму регулюючої функції податків за допомогою якої держава активно впливає на макроекономічні процеси в умовах економічної нестабільності. В умовах економічного піднесення та спаду фіскальна система, як базовий елемент економіки, з одного боку, забезпечує фінансовий фундамент держави, а з іншого боку, - виступає одним із головних інструментів реалізації податкової політики та втручання держави у функціонування економічної системи. Податки є об’єктивно існуючим інститутом суспільства та одним із факторів впливу на соціально-економічний розвиток, що потребує дослідження його місії та змісту. Розкрито особливості регулюючої функції податків в умовах дії ендогенних та екзогенних чинників нестабільності. Показано, що інтеграція у зовнішній невизначений фінансовий простір спричиняє низку нестандартних проблем для національної системи державного регулювання економіки, зокрема, проблему вибору між політикою номінальної девальвації та політикою фіскальної девальвації. У статті проводиться аналіз кількісних критеріїв податкової політики та їх впливу на ефективність реалізації регулюючої функції податків в Україні за період 2014-2022 рр. На основі аналізу зроблено висновок про переважно фіскальну спрямованість регуляторних заходів сучасної податкової політики держави. З метою оцінки обмежень регуляторно-інструментальної ролі податків у виконанні виключних функцій держави в економіці та суспільстві охарактеризовано інституційні обмеження регулятивної функції податків, які обумовлені їх зв’язком з інституційним устроєм економіки через канали економічного суверенітету і легітимності держави, довіри та державного боргу. Розкрито зміст інституційних пасток, пов’язаних з дефіцитом податкових надходжень до державного бюджету, та показано, що імператив уникання цих пасток є інституційним детермінантом, який обмежує дію податкових інструментів державного регулювання економічних процесів. Надані пропозиції щодо напрямків податкової реформи в Україні.

Опис

Ключові слова

податки, регулююча функція податків, інституційні пастки, податкове регулювання, податкова політика

Бібліографічний опис

Ларіна Т. Ф. Регуляторний потенціал фіскальної системи України : зміст та особливості реалізації в умовах економічної нестабільності / Т. Ф. Ларіна, Т. Е. Городецька, С. В. Степаненко // Економічний простір. – 2023. – №187. – С. 62-68.